Muzyka na Zamku

Cykl koncertowy Muzyka na Zamku organizowany w zabytkowych wnętrzach Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej charakteryzuje się niepowtarzalnym nastrojem i obcowaniem z muzyką klasyczną poprzez różnorodne formy koncertowe. Organizowany 25 rok cieszy się ciągłą popularnością a różnorodność programów i wykonawców zapewnia stałą i wierną publiczność. Cykl ten przybiera różnorodne formy muzyczne takie jak koncerty znanych śpiewaków (Hubert Miska-tenor, Leokadia Duży, Elżbieta Towarnicka, Jadwiga Stepień, Yoshiko Hara-sopranistki) a także koncerty wspaniałych solistów instrumentalistów (Jerzy Sterczyński i Mirosław Herbowski-piańisci, Tomasz Strahl-wiolonczelista, Władysław Kłosiewicz-klawesynista, Kaja Danczowska-skrzypaczka, Aiko Tanaka-skrzypek, Kazimierz Moszyński i Henryk Błażej-fleciści, Krzysztof Pełech-gitarzysta, Jerzy Kosmala-altowiolista) oraz kameralne (Kwartet Śląski, Camerata Vistula, Studium Musicae Cracoviense, Kwartet Puzonowy NOSPR, Kwartet Wilanów).

 

Koncerty odbywają się w dowolny poniedziałek miesiąca wyłączając miesiące lipiec i sierpień, zawsze o godz.18.00. w sali koncertowej Muzeum Historycznego  w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze16.

 

Bilety w cenie:

Bilet 15,00 zł

Bilet ulgowy 8,00 zł

dostępne w kasie Muzeum

przedsprzedaż: tydzień przed koncertem w kasie Muzeum

 

 

 

Muzyka na Zamku

 

4 listopada 2019 r, godz.18.00

 

Wykonawcy:

 

JOANNA KORPIELA-JATKOWSKA - sopran

 

RAFAŁ MAJZNER - tenor

 

MARCIN HAŁAT - skrzypce

 

AGATA ADAMCZYK - fortepian

MICHAŁ KORZISTKA - fortepian

 

 

Słowo o muzyce:

 

Grażyna Durlow

 

W programie: 

 F.Lehár, I.Kálmán, J.Straus

 

 

 

JOANNA  KORPIELA - JATKOWSKA

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II-go stopnia otrzymawszy dyplomy z rytmiki i fortepianu oraz Łódzką Akademię Muzyczną (wydział Wokalno-Aktorski).

Brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach wokalnych m.in. w Niemczech, Holandii i Polsce (Vratislavia Cantans).

W latach 1993-1996 czynnie koncertowała w kraju i za granicą z oktetem wokalnym „All Antico”. Współpracowała także z Bielskim Trio Barokowym im. G.F. Telemanna.

W latach 1996-1999 pracowała na etacie solistki w teatrach muzycznych w Gdyni i Gliwicach kreując role Cosetty w „Les Miserables”, Fiametty w „Boccaccio”, Hanny w „Wesołej Wdówce” oraz Luizy w„The Fantastic’s”.

 

 

RAFAŁ MAJZNER

Ukończył studia wokalne na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sąsiadka. Dysertację doktorską w dziedzinie sztuk muzycznych obronił w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w roku 2012. Tematyka pracy dotyczyła problemów wykonawczych partii tenorowych w operach Karola Szymanowskiego. Brał udział w mistrzowskich kursach wokalnych min.: prof. Christiana Elssnera, prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Eugeniusza Sąsiadka oraz Kludiego Kaludova.

Koncertował w kraju i za granicą wykonując repertuar oratoryjny, kantatowy oraz operowy. W ramach działalności artystycznej współpracował z takimi instytucjami jak Opera Wrocławska, Opera Krakowska, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Bastille w Paryżu, Filharmonia Śląska w Katowicach, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Filharmonia Opolska, Capella Cracoviensis, Boston Symphony Orchestra, Agencja Atrystyczna Silesia w Katowicach, Agencja Artystyczna Pro Musica we Wroclawiu. Na swoim koncie ma występy solowe między innymi we Francji, Austrii, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, na przykład: Vratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie. Jako solista uczestniczył w nagraniach płytowych, takich jak: G. G. Gorczycki: Completorium (CD, 2002), W. A. Mozart: Litaniae Laretanae, J. S. Bach: Magnificat (CD 2004), St. Moniuszko: Halka (DVD 2005), K. Szymanowski: „Król Roger” (DVD 2007).

Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1998, 2003). Został wyróżniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami w kraju i za granicą m. in. I nagrodą w Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu (1998), II nagrodą w Konkursie Muzyki Słowiańskiej w Katowicach (2001), nagrodą Towarzystwa Chopinowskiego za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina podczas Konkursu Wykonawstwa Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001), III nagrodą oraz nagrodą specjalną im. Ryszarda Karczykowskiego Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju (2001), oraz III nagrodą XXXVII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Karlovych Varach (2002).

Rafał Majzner zajmuje się również działalnością naukową. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkt.

 

Foto: Rafał Pawłowski

Marcin Hałat

Skrzypek, kompozytor, improwizator, poruszający się między muzyką klasyczną, jazzową i improwizowaną. Urodzony w Beskidzie Śląskim w 1981 r. w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jako mały chłopiec dorasta w otoczeniu muzyki ludowej, muzyki Fryderyka Chopina i dobiegających z radia dźwięków amerykańskiego jazzu. W wieku siedmiu lat rozpoczyna naukę w Szkole Muzycznej w Katowicach.
Jego talent improwizacyjny odkrywa i zaprasza do współpracy Adam Makowicz. Marcin Hałat wybiera studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem skrzypka Henryka Gembalskiego oraz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Roberta Kabary.

Nawiązuje współpracę z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, z którą bierze udział w licznych krajowych i międzynarodowych nagraniach, koncertach i festiwalach takich jak: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal Karola Szymanowskiego w Zakopanem, a także w Colmar we Francji, Schleswig Holstein w Niemczech, Białe noce w Rosji, Carinthischer Sommer w Austrii, Europamusicale w Niemczech, Murten Classics w Szwajcarii, Le Dieci Giornati w Brescii we Włoszech, Festiwal Polignac w Guidel we Francji.
Pracuje z najwybitniejszymi dyrygentami, są wśród nich: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Lawrence Foster, John Axelrood, Rafael Payare i Jurjen Hempel, oraz nagrywa dla takich wytwórni jak Sony Classical, DUX i Tv Arte.

Jednocześnie realizuje wiele własnych projektów muzycznych - od muzyki ludowej, przez muzykę kameralną i muzykę improwizowaną. Bierze udział w znaczących wydarzeniach artystycznych: Festiwal Sacrum Profanum w Krakowie, Jazz w Ruinach w Gliwicach, Festiwal Szkół Artystycznych w Cieszynie czy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Współpracuje z takimi artystami jak: Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Pianohooligan Piotr Orzechowski, Dominik Wania, Pablo Held, Adzik Sandecki, Joszko Broda i Atom String Quartet.
Jest liderem tria Owl, które tworzy wraz z Krzysztofem Gradziukiem i Maciejem Garbowskim. W 2017 roku ich debiutancki album On The Way został wydany przez Fundację Słuchaj i doceniony zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Marcin Hałat jest stypendystą Ministra Kultury i Marszałka Województwa Śląskiego.
Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Tytuł doktora otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

 

AGATA ADAMCZYK

Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. L Stefańskiego i prof. J Łukowicza. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich m.in. w Zurychu pod kierunkiem R.Buchbindera, w Dusznikach Zdroju pod kierunkiem .Mierżanowa, w Weimarze pod kierunkiem prof.P.Badury-Skody oraz w Annecy (Francja) pod kierunkiem E.Richepin. W roku 1996 przeprowadziła przewód artystyczny I stopnia w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Obecnie jest adiunktem I st. Na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oprócz pracy pedagogicznej bierze udział w życiu artystycznym  koncertując jako solistka i kameralistka. Współpracuje  z wieloma instrumentalistami ,  wokalistami  i chórami w charakterze akompaniatora . Jest współwykonawcą płyt CD : „Muzyka w Bielsku-Białej I’’ ,, Klejnoty Muzyki Polskiej”  , ,, 40 lat Instytutu Muzyki w Cieszynie” .W roku 2006 nagrała swoją solową płytę . ,,Muzyka romantyczna’’.

W ostatnim czasie ukazała się kolejna płyta ,, Jan Sztwiertnia-utwory fortepianowe i kameralne”, na której znalazły się niepublikowane utwory kompozytora wywodzącego się z ziemi cieszyńskiej. Jego wspaniale zapowiadającą się karierę kompozytorską przerwała śmieć w obozie koncentracyjnym w Gusen.

Agata Adamczyk koncertowała w Niemczech,  Czechach, Francji, Węgrzech, Bułgarii i Włoszech.

Nagrywała dla Radia Katowice, Katowickiej Telewizji Regionalnej oraz  Telewizji Bielskiej. Posiada w swoim dorobku liczne nagrania archiwalne i koncertowe.

Równolegle z działalnością koncertową prowadzi także działalność naukową.

Kilkakrotnie brała udział w konferencjach prezentując artykuły związane z muzyka kameralną.

Od roku 2003 jest także pracownikiem Instytutu Teologicznego w Biesku-Białej gdzie pełni funkcję kierownika Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej oraz prowadzi zajęcia z fortepianu i współpracuje z chórem ,,Gloriam Dei”.

 

 

MICHAŁ KORZISTKA

Urodził się w Bielsku-Białej. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u Babci Heleny. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie mgr Z. Tanewskiego oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. T. Żmudzińskiego oraz Podyplomowego Studium Pianistycznego pod kierunkiem J.Sulikowskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u prof. R.Buchbindera w Zurychu. Uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. K.Szymanowskiego, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Rina Sala Gall-Monza” we Włoszech, II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Japonii, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu, 42 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Brał udział w koncertach w dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz pod pomnikiem w Łazienkach, w „Atmie” w Zakopanem i na Zamku w Pszczynie. Nagrał materiały archiwalne dla Akademii Muzycznej w Katowicach i dla programu II Polskiego Radia oraz 1/5 płyty z muzyką Karola Szymanowskiego dla Polskich Nagrań. Obecnie jest adiunktem II stopnia oraz Kierownikiem Zakładu Instrumentalistki filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Koncertuje w kraju i za granicą.

 

 

 

 

 

 

Grażyna Durlow

Niezwykłe zestawienie wykształcenia i zainteresowań: muzyk, oligofrenopedagog, terapeuta, nauczyciel akademicki i prezenterka. Absolwentka Wydziału Teorii Muzyki, Kompozycji i Rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Doktorantka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Związana z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, Państwową Szkołą Muzyczną II st. im. I.Paderewskiego w Cieszynie a także z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Cieszynie. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”w Skoczowie, współpracuje programowo przy realizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie. Prowadzi festiwale i koncerty z udziałem najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych. Żyje z pasją – niezmiennie urzeczona i wierna muzyce, tańcowi, i… ukochanym książkom.

 

 

Następny koncert:

 

 2 grudnia 2019 r., godz.18.00

Koncert na 4 ręce

Michał Dziad – fortepian

Milena Kędra - fortepian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś błąd
Pdf
Drukuj
Powrót
Na skróty
bip - Biuletyn Informacji Publicznej
e-skrzynka podawcza
zapytajprezydenta - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
BUDZET
Budżet obywatelski
 „Płatności online”  - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
RIT - Regionalne Inwestycje Terytorialne Subregionu Południowego
Pogoda i jakość powietrza
pomoc prawna
SPM
Konsultacje społeczne - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
geoportal - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
To jest aplikacja Webphone służąca do bezpłatnego dzwonienia do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.