Poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Bielsku- Białej

Poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Bielsku- Białej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Miasto Bielsko-Biała pozyskało dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie ok. 2,2 mln zł dla projektu pn.: „Poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej”. Przedsięwzięcie współfinansowane będzie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Poddziałanie 1.7.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim.

Przedmiotem inwestycji jest kompleksowa termomodernizacja 9 wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz mieszkalno – usługowych, stanowiących własność Miasta, zarządzanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej. W ramach projektu termomodernizacji podlegać będą następujące budynki:

- przy ul. 11 listopada 22,
- przy ul. Lipnickiej 64, 66, 70,
- przy ul. Sikornik 12A,
- w przy ul. Jana Kochanowskiego 1, 3, 5, 7.

Wybrane obiekty zaliczają się do starej, w wielu przypadkach zabytkowej tkanki miasta, w których bardzo mało efektywny sposób zaopatrzenia energetycznego (wnętrza ogrzewane za pomocą pieców kaflowych na paliwo stałe oraz ciepła woda użytkowa przygotowywana w miejscowych podgrzewaczach, zasilanych energią elektryczną), przyczynia się do znacznego obniżania jakości środowiska naturalnego.

Przedsięwzięcie zakłada przeprowadzenie szeregu robót budowlanych, konserwatorskich, instalatorskich i wykończeniowych w każdej z wymienionych nieruchomości, takich jak wykonanie możliwych izolacji elementów konstrukcyjnych budynków, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie instalacji C.O wraz z montażem kotłów gazowych. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa parametrów efektywności energetycznej opisanych nieruchomości oraz wyposażenie ich w nowe źródła ciepła i nowe instalacje. Umożliwi to osiągnięcie długofalowych efektów, takich jak: spadek emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, poprawa warunków zamieszkiwania w nieruchomościach objętych przedsięwzięciem, podwyższenie walorów estetycznych miasta oraz ograniczenie kosztów związanych z energetycznym zaopatrzeniem budynków.