Lipa 2019

Dodano: 21-10-2019
decd1dce63390bbe58017db34a6d8df00768a291.jpg
Powiązane galerie
grafika
Zdjęć: 14

18 października br. w Bielsku-Białej podsumowano XXIII Ogólnopolski i XXXVII Wojewódzki Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2019, który odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej.  W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 509 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 1206 utworów. 334 uczniów szkół podstawowych nadesłało 741 utworów. 61 uczestników przeglądu z likwidowanych gimnazjów przesłało 133 utwory. 114 uczniów szkół średnich zaprezentowało 332 prace.

 

Po zapoznaniu się z utworami – jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Irena Edelman (sekretarz) postanowiło uhonorować drukiem w „lipowym” almanachu tradycyjnie sto tekstów stu autorów, którzy wyróżnili się świeżością odbioru rzeczywistości, obiecującym warsztatem literackim lub nawet stworzeniem własnej wizji świata przedstawionego w utworze.

 

 

Jak podkreślili jurorzy -nadal podstawowym gatunkiem literackim, którym posługuje się dzisiejsza młodzież, są opowiadania. Z roku na rok ich liczba rośnie. Sporo jest także liryki. Niestety stałym trendem wydaje się być – obserwowany od kilku lat – spadek tekstów poświęconych przyrodzie, zwłaszcza pisanych przez dzieci ze szkół podstawowych, choć przez pierwsze lata „Lipy” było ich bardzo wiele. Jurorzy mogą potwierdzić słowa wypowiedziane z okazji poprzedniego przeglądu, że jest to jednak znak czasu. Ludzie od najmłodszych lat funkcjonują już głównie w systemie znaków nienaturalnych (dzięki smartfonom, komputerom, komórkom, radiu i telewizji itd.), rezygnując z kontaktów z przyrodą, która przez wieki była dla młodych autorów bogatym źródłem literackich inspiracji.

 

 

Szczegóły

Zgłoś błąd
PDF
Drukuj
Powrót
Na skróty
bip - Biuletyn Informacji Publicznej
e-skrzynka podawcza
zapytajprezydenta - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
BUDZET
Budżet obywatelski
 „Płatności online”  - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
RIT - Regionalne Inwestycje Terytorialne Subregionu Południowego
Pogoda i jakość powietrza
pomoc prawna
SPM
Konsultacje społeczne - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
geoportal - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
To jest aplikacja Webphone służąca do bezpłatnego dzwonienia do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
1
2
3
4
5
6